2011 m. rugpjūčio 30 d., antradienis

Ilgiausi ir trumpiausi metai

45-ieji prieš mūsų erą ir 1582-ieji tai metai, žymintis lūžius pasaulio laiko skaičiavimo istorijoje. Tai metais buvo pritaikyti nauji, tuo metu modernūs ir net šiandien dar pripažįstami laiko matavimo standartai. Tai metai, kai dvi savo laiku įtakingiausios asmenybės: Romos imperatorius Julijus Cezaris ir popiežius Grigalius XIII įrašė savo vardus istorijoje, kaip kalendoriaus autoriai.

Šlovė šiems valdovams buvo ne tokia pelnyta. Istorija nesidomintiems žmonėms gali šauti mintis, kad tiek Cezaris, tiek Grigalius buvo amatininkai ar žvaigždžių stebėtojai, kurie užsiėmė dar ir kalendorių gamyba. Tiesa, jie buvo tik žmonės, kurie priėmė naujoves ir apie jas paskelbė visam pasauliui.

Gajus Julijus Cezaris geriausiai žinomas dėl savo karo lauko sugebėjimų. Jis buvo žmogus, kuris savo išmintimi ir protu užsitarnavo Romos valstybės galvos titulą ir padėjo pagrindus Romos imperijos vystymuisi. Jo naujovės apėmė ne tik jau minėtąjį kalendorių. Karo lauke jis diegė visas įmanomas naujoves ir stiprino karo lauko vadų įtaką. Jo kariniai sugebėjimai padėjo atlaikyti Romai kylančias grėsmes ir praplėsti valstybes teritorijas ir įtakos sferas. Tiesa, Cezaris ilgainiui nesilaikė demokratijos taisyklių ir praktiškai vienas valdė visą šalį. Cezario kalendoriaus reforma lėmė, kad 45 metai prieš mūsų erą buvo patys ilgiausi metai. Prie to metu naudojamo kalendoriaus buvo pridėtos dar 90 dienų. Taip buvo norima prisivyti tikrąjį laiką. Taigi, amatininkai, kurie užsiėmė kalendorių gamyba turėjo įdomų užsiėmimą.

Vėliau buvo pastebėta, kad šis kalendorius turi mažą paklaidą, kuri lėmė, kad per daugiau nei tūkstantį metų susidarė daugiau nei 10 dienų paklaida. Tai būtų smulkmena, jei kai kuriose šalyse nebūtų nusistovėjęs paprotys švęsti Velykas per pavasario lygiadienį, o ne pagal Bažnyčios diktuojamą kalendorių. Taigi, buvo nuspręsta skirtumą tarp realaus laiko ir kalendoriaus panaikinti. 1582 metai tikriausiai galėtų būti pavadinti trumpiausiais metais, nes tada iš metų buvo išmestos 10 dienų. Nors kalendorių gamyba ir astronomų žinios tobulėjo, šis kalendorius absoliučioje daugumoje pasaulio šalių naudojamas iki šiandien.


2011 m. rugpjūčio 24 d., trečiadienis

Ir vėl pasaulio pabaiga

2012 tai metai, kurie daugeliui žmonių asocijuojasi su pasaulio pabaiga. Kino filmų kūrėjai, knygų autoriai ir daugelis kitų kūrybiškų žmonių gerai padirbėjo, kad net ir didžiausi skeptikai bent minutę patikėtų, jog pasaulio pabaiga gali iš tiesų nutikti. Tiesa, tai nepirmas kartas, kai įvairūs kalendoriai rodo, kad artėja pabaiga.

Mėnesiai iki pirmojo tūkstantmečio pabaigos buvo siaubingi. 999 metais piligrimai ir riteriai keliavo į Jeruzalę pasitikti apokalipsės ir išpirkti visas savo ir žmonijos nuodėmes. Daugybė patikėjusių jokio pagrindo neturinčiomis pasakomis pardavė visą savo turtą ir ryžosi šiai kelionei. Daug jų mirė pakeliui, o pasiekę savo tikslą riteriai ir vienuoliai liko be jokio turto.

William Miller, kunigas ir gerai žinomas Biblijos tyrinėtojas, buvo nustatęs, kad apokalipsė turi įvykti tarp 1843 metų kovo 21 ir 1844 kovo 21 dienos. 1822 metais jis pirmą kartą paskelbė savo skaičiavimus. Seni kalendoriai ir Biblijoje minimi faktai padėjo jam atlikti skaičiavimus. Visi jo argumentai atrodė pakankamai logiški daugeliui žmonių ir jo pranašystėmis buvo tikima. Tiesa, per visus metus nenutiko nieko, ką būtų galima pavadinti pasaulio pabaiga. Vėliau jo pasėkėjas paskelbė, kad pasaulio pabaiga turi nutikti 1844 metų spalį. Vėliau šis laikotarpis spaudos buvo garsiai vadinamas „didžiuoju nusivylimu“.

Kas ypatingo gali nutikti 1982 metų kovo 10 dieną? Tądien visos Saulės sistemos planetos buvo mažiausiu atstumu viena nuo kitos. Spauda paleido antį, kad taip arti žemės esantis Merkurijus gali sukelti milžiniškus gamtos kataklizmus.

Ir, žinoma, kad visi prisimenate 2000 metų sausio pirmąją dieną. Netikslumas programiniame kode turėjo sukelti visų elektroninių sistemų gedimą. Metai kode buvo žymimi tik dviem skaičiais. Taigi po 1999, kurie buvo žymimi „99“, turėjo būti „00“ metai. Būtent šis nežinia išgalvotas ar kažkokį pagrindą turintis faktas buvo viso tikėjimo 2000 – ųjų metų pasaulio pabaiga pagrindas.

Taip pat pasaulio pabaigą kalendoriai žadėjo 2006 metų birželio 6 dieną. Užrašius šią datą sutrumpintu skaitmeninių būdų gaunasi „06-06-06“. Kaip žinote, trys šešetai nieko gero nežada, o tai pakankamas pagrindas žadėti pasaulio pabaigą.

Taigi, ar išgyvensime Majų kalendoriaus pabaigą 2012 metų pabaigoje ir tęsime šaunią tradiciją išgyventi pasaulio pabaigas?


2011 m. rugpjūčio 17 d., trečiadienis

Kaip pasigaminti lankstinuką?

Norite pasigaminti lankstinuką skirtą jūsų verslo reklamai? Negalite sau to leisti? Pirkite šaunųjį dulkių siurblį „Magic“... Negalėjau nepajuokauti. Tik pradėjus rašyti šį straipsnį pirmieji šovę į galvą klausimai buvo tokie reklaminiai. Vis dėlto lankstinukai ir jų gamyba yra įmanomi ir be stebuklingojo siurblio, beje juos pasigaminti išties  nėra taip sunku kaip gali atrodyti. Smulkiam verslininkui negalinčiam sau leisti spaustuvės paslaugų tereikia turėti paprasčiausią „Paint“ programą, kuri būną įdiegiama kartu su visomis Microsof Windows operacinių sistemų versijomis. Būtent apie tai ir bus šis straipsnis, kaip pasitelkus paprasčiausią kompiuterinę dizaino programą galima pasigaminti brošiūras.

Norėčiau pabrėžti, kad aš naudoju Windows XP operacinę sistema ir su ja įdiegtą piešimo programą, galbūt kitose Microsof operacinėse sistemose tolia aprašomi žingsniai šiek tiek skirsis. Taigi atsidarius „Paint“ spauskite meniu skiltį „Image“, ten pasirinkite lapo dydį 297 mm X 210 mm arba 11.7 X 8.3  inches (liet. coliai) nuspauskite OK mygtuką. Taigi jūs pasirinkote lapo dydį, kuris atitinka A4 formato išmatavimus. Taip pat žinokite, kad ši programa leidžia dirti tik su vienu lapu vienu metu, taigi kitą lankstinukų pusę dailinsite vėliau.

Antras žingsnis šoniniame meniu pasirinkite įrankį „Line“. Žiūrėkite, kad brėžiama linija būtų kuo plonesnė. Tada padalinkite puslapį į tris lygias dalis, per šias linijas bus perlenkti jūsų lankstinukai. Po to tame pačiame kraštiniame meniu pasirinkite „Text“ įrankį. Pažymėję vietą kur norite matyti reklaminį tekstą, jį įveskite. Atkreipkite dėmesį, kad galite keisti teksto šriftą ir dydį.

Ketvirta nuspauskite „Paintbrush“ įrankį. Su juo galėsite išdailinti savo lankstinuką. Programos lange kairėje apačioje naudodami šį įrankį galite pasirinkti spalvą. Pavyzdžiui, reklamuodami savo kavinę galite nupiešti kavos puoduką, o foną spalvinkite įvairiomis spalvomis. Fono dailinimui galite pasinaudoti ir „Airbrush“ įrankio funkcija, jis veikia kaip aerozolinių dažų purkštuvas. Aišku spalviniai sprendimai priklauso tik nuo jūsų.

Galiausiai pabaigę darbą nuspauskite „File“ ir „Save As“ mygtukus, išsaugokite savo maketą. Visą ankščiau minėtą procesą pakartokite ir kitai brošiūros pusei. Norėdami, kad lankstinukai atrodytų dailiau juos galite spausdinti ant spalvoto popieriaus.


2011 m. rugpjūčio 11 d., ketvirtadienis

Kaip apsigaminti nuosavą kalendorių?

"

Šiame straipsnyje papasakosiu kaip galima paprastai namuose pasigaminti nuosavą kalendorių, juk kalendorių gamyba spaustuvėse užsakant vienetinius užsakymus yra gana brangus malonumas. Kam beprasmiškai išlaidauti, kai kalendorių galima pasigaminti ir namuose, naudojant Microsoft Word programą.

Kalendoriaus gamyba iš tiesų nėra labai sudėtingas procesas. Daugumą kompiuteriais besinaudojančių žmonių nežino, kad savo įrenginyje turi tinkamas programas šių gamybai. Microsoft Word yra įdiegta funkcija kalendorių gamybai. Naudojant šį įrankį galite pažymėti jums svarbias datas ir informaciją. Taip pat naudojant šią programą galite pasirinkti įvairiausius jums patinkančius stilius. Po viso atlikto darbo jums tereikia tūrėti spausdintuvą ir „vuolia“ jūsų kalendorių gamyba baigta.

Taigi norint gaminti kalendorių jums reikia atsidaryti Microsof Word programą (kadangi pats naudoju anglišką šios programos versiją, visas nuorodas rašysiu šia kalba). Įjungę programą spauskite File  >  New Document   >  Calendars. Pasirinkus šią funkciją tūrėtumėte išvysti atsidariusį naują valdymo skydą. Jame galite pasirinkti jau visiškai sukurtą kalendorių ir jį vėliau modifikuoti.

Taip pat galite pasirinkti „Other Calendar“ funkciją. Spauskite „Calendar Wizard“ mygtuką, kai kuriems vartotojams gali reikėti atsisiusti šį įskiepį Pasirinkus šią funkciją galite susikurti savo norimo kalendoriaus stilių. Baigę atlikti pakeitimus tiesiog paspauskite „Finish“ mygtuką, Microsoft Office programa jūsų kalendorių atidarys naujame lange. Šiame etape į kalendorių jūs galite įsidėti norimas nuotraukas. Nepamirškite išsaugoti atlikto darbo.

Patikrinkite savo projektą. Pasižiūrėkite ar kalendorius ir jame pažymėtos datos atitinka jūsų reikalavimus, ar įdėtos nuotraukos neišsikraipė ir dera tarpusavyje. Jei viskas gerai, galite spausdinti savo darbą. Jeigu norite, kad jūsų kalendorius atrodytų profesionaliau, galite maketą išsaugoti savo nešiojamojoje laikmenoje ir nunešti į ofiso reikmenų parduotuvę, kurioje jums bus pasiūlytas spausdinimas ant kokybiškesnio popieriaus.

Štai ir viskas, jei visus procesus atlikote teisingai prieš jūsų akis tūrėtų gulėti naujutėlaitis kalendorius. Norėčiau pridurti, kad norint dar profesionaliau pasigaminti kalendorių galima naudoti ir kitas programas, tokias kaip „Photoshop“, „Corel Draw“, „Microsoft Publisher“. Tačiau naudojimasis jomis yra gana sudėtingas. Tūrėtumėte būti jau įgudęs šių programų vartotojas norėdamas pasigaminti kalendorių. Šiuolaikinių technologijų dėka kalendorių gamyba tapo prieinama visiems!

 

"

2011 m. rugpjūčio 3 d., trečiadienis

Ar Naujieji metai visada buvo švenčiami sausio 1?

Nuo senų senovės pasaulyje yra žinomi įvairiausi kalendoriai: majų, ortodoksų, grigališkasis ir kiti. Savaime suprantama skirtinguose kalendoriuose buvo skirtingai žymima ir naujųjų metų data. Vis dėlto yra įdomu tai, kad buvęs pasaulyje labiausiai paplitęs Julijaus Cezario kalendorius per porą tūkstančių metų keitė naujųjų datą keletą kartų.

Cezariui pristačius savo kalendorių 45 metais prieš Kristų, naujųjų diena buvo paskirta būtent sausio 1 diena. Šią dieną buvo padidinami taip vadinami „Saulės skaičiai“ ir „Aukso skaičiai“. Vis dėlto vėliau įsigalėjusi krikščioniškoji bažnyčia neigiamai žiūrėjo į Naujųjų metų šventę ir beprotiškus karnavalus. 576 metais po Kristaus Tours mieste susirinkusi taryba paskelbė, kad Naujųjų metų šventimas sausio 1 dieną yra senovėje padaryta klaida ir uždraudė pasilinksminimus.

Viduramžių dokumentuose randama įrodymų, kad įvairiausiais laikotarpiais Naujieji metai buvo švenčiami skirtingu laiku. Yra išskiriami 7 skirtingi periodai (X žymuo reiškia metus).

1 Kovo X iki 28/29 Vasario X+1

1 Sausio X iki 31 Gruodžio X

1 Sausio X-1 iki 31 Gruodžio X-1

25 Kovo X-1 iki 24 Kovo X

25 Kovo X iki 24 Kovo X+1

Šeštadienis prieš Velykas X iki penktadienio prieš Velykas X+1

25 Gruodžio X-1 iki 24 Gruodžio X

Dėl skirtingų religinių ir pilietinių nuostatų šios datos įvairiose šalyse buvo skirtingos.

Taip pat yra žinomi ir tokie kalendoriai kaip Bizantijos imperijos, kurie buvo paremti Julijaus Cezario metų skaičiavimo sistema, tačiau metus skaičiavo ne nuo Kristaus gimimo, o nuo pasaulio sukūrimo, kuris pagal bizantus buvo 5509 prieš Kristų rugsėjo 1 dieną.

Nuo 1600 metų daugelis šalių vėl pripažino sausio 1 – ąją Naujųjų metų diena. Italija ir Anglija oficialiai tai padarė 1750 metais.

Kartais yra manoma, kad Sausio 1 – oji pasirinkta Naujųjų metų diena po Grigališkojo kalendoriaus reformos. Vis dėlto, tai netiesa. Anglija Naujus metus Sausio pirmąją pradėjo švęsti 1752 metais, tuo pačiu metu perėjo ir prie Grigališkojo kalendoriaus varianto, o Škotija jau 1600 šventė naujuosiuos sausio 1 – ąją tačiau grigališkąją sistemą pradėjo naudoti kartu su anglais.

Taigi reikia pažymėti, kad pasaulyje skyrėsi ne tik kalendoriai ir metų skaičiavimo sistemos, tačiau ir pačios naujųjų metų datos.